BLOG

Duruş Bozukluğu Kaynaklı Bel ve Boyun Ağrıları

Duruş Bozukluğu Kaynaklı Bel ve Boyun Ağrıları

Bel ve boyun ağrıları şikayetlerinin temelinde genellikle duruş bozukluğu yer alır. Duruş bozukluğunu çalışma hayatında masa başında geçirilen uzun saatler tetikler. Ardından vücutta, boyundan bele kadar ağrı oluşuyor. Bu ağrılardan kurtulmak için öncelikle doğru duruşu öğrenmek gerekiyor.


Gün Boyu Masa Başında Pturanlar Ne Yapmalı?

Duruş bozukluğunun önüne geçilmesi için küçük yaşlardan itibaren, çocuklara ideal duruşun öğretilmesi gerekir. Yaşına uygun spor yapması sağlanarak, kas ve eklem yapısı güçlendirilmeli. Sırt, bel ve boyun kaslarını güçlendiren sporlar, duruş bozukluğunu önler. Yüzme ise omurga dostu sporlar arasında ilk sıralarda yer alır.

Bütün gün masa başında çalışan kişilerin bilgisayar ekranı ile başlarını aynı seviyede tutmaları gerekir, yükün her iki kalçaya da eşit dağıldığı, bel ve sırtın dik olduğu ideal oturma şeklini benimsemeleri gerekiyor. Ayrıca her iki ayağın da yere temas ederek, çalışma sırasında masaya yakın oturmanın sağlanması da duruş bozukluğunun ortaya çıkışını engelliyor. Oturulan koltuğun kolçaklı, sırt kısmının da omurga eğriliklerine uygun kaviste olması gerekiyor. Saat başı ayağa kalkarak hareket etmek de duruş bozukluğunu önlemeye yardımcı oluyor."


Sağlıklı Duruş Nasıl Olmalı?

Ellerin açık, gövdenin düz, bacakların ayak bileği bölgesinden hafifçe dışarı doğru açık, kolların da dirsekten itibaren 7-8 derecelik açı yaptığı pozisyon normal duruş olarak tanımlanır.

Gövdede birtakım normal eğrilikler görülebiliyor. Boyunda açıklığı arkaya doğru bakan, ’lordoz’ adı verilen bir eğrilik bulunuyor. Yandan bakıldığında gövdede de eğrilikler oluyor. Sırt bölgesinde ise, ’kifoz’ olarak tanımlanan hafif bir kamburluk göze çarpıyor. Bel bölgesinde de yine bir çukurlaşma oluyor. Bu özelliklerin vücutta olması sayesinde, karın içi organlar daha iyi korunuyor ve daha rahat bir şekilde ağırlık taşınıyor. Ancak bu pozisyonda oluşan bazı sapmalar bır çok sağlık sorunun da kaynağını oluşturur.

RANDEVU VE UZMAN GÖRÜŞÜ ALMAK İÇİN (0212) 541 62 60

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Uzmanlarımıza Sorun