BLOG

Sırt ve Bel Ağrılarının Nedenleri

SIRT VE BEL AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

Sırt ve bel ağrıları çeşitli nedenler sonucu oluşabilir. Bu nedenle doğru tedavi yönteminin belirlenmesi için öncelikle sırt ağrısının oluşumunun gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Peki, sırt ağrısı kaynağı neler olabilir?

Sırt ağrılarının doğuştan (omurganın yanlış gelişimi, skolyoz) veya lokomotor (kas-iskelet) sistemdeki sorunlara (bel fıtığı, osteokondroz ve travma, ameliyat sonuçları vs.), iç organların (örneğin böbrek) hastalıklarına, enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak gelişen nedenlerden kaynaklanması söz konusu olabilir.

Eğer sırtınızda ve belinizde sürekli rahatsızlık veya ağrı hissediyorsanız, mutlaka doktora görünmelisiniz. Böylece ağrının kaynağı tespit edilerek doğru bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Sırt ağrısı gibi durumların en sık rastlanan nedenini genellikle bel fıtığı, osteokondroz ve kas spazmlarıdır.
Bel fıtığı, besleyici maddelerin akımının bozulması sonucunda omurlar arası disk bozukluğu ile tanımlanan bir hastalıktır. Bir veya daha fazla omurlar arası disk bölgesindeki kasların spazmı, disklerde metabolizmanın bozulmasına sebep olur. Disk kuruyacak, esnekliğini kaybedecek ve zamanla tahrip olacaktır.

Söz konusu bel fıtığı hastalığı sırt, bel ve boyun bölgesinde belirgin ağrıların olmasına neden olur. Bazen de ayaklarda uyuşukluk veya yanma hissiyle birlikte gelişen bel fıtığında, kollara da çeşitli patolojik hislerin oluşması muhtemeldir. Fakat bazen de bel fıtığı belirli zaman zarfında ağrı oluşturmadan belirtisiz seyredebilmektedir.

YENİ NESİL FİZİK TEDAVİ YÖNTEMİ KİNEZİTERAPİ İLE SIRT AĞISI TEDAVİSİ

Sırt ve bel ağrıları sorunları için sorunun kaynağı tespit edildikten sonraki aşamada cerrahi müdahalesiz ve ilaçsız tedavi yollarını öneriyoruz. Bu nedenle bu tür hastalar yeni nesil fizik tedavi yöntemi olan kineziterapi ile tanışmalılar. Ameliyat teşhisi konulmuş pek çok hastayı ameliyat eşiğinden döndüren yöntem, sadece hareket temeline dayanıyor. Modern rehabilitasyon aletlerinin kullanıldığı tedavide, uzman doktorumuz tarafından muayene edilen hastalarımıza özel egzersiz programı uygulanır.

Öncelikli görevimiz, muayene sonucunda sorunun nedenini saptamak ve bütün vücudu olumlu etkileyecek bir egzersiz programı planlayarak bir an önce rehabilitasyon sürecine başlamaktır. Kineziterapi sayesinde yalnızca bel ve sırt ağrılarınızdan kurtulmayacaksınız, vücudunuzda sonradan ortaya çıkabilecek olası kas, eklem ve omurga hastalıklarına karşı da savunma mekanizmanızı güçlendirmiş olacaksınız.

NASIL BİR TEDAVİ UYGULUYOR?

Sırt, bel ve boyun ağrısına sebep olan omurga ve eklem hastalıklarının tedavisi için eklemleri ve omurgayı besleyecek derin kasların yenilenmesini sağlayacak, özel olarak geliştirilen çok fonksiyonlu yerçekimsiz baskısız aletlerde güvenli egzersiz terapileri kullanılmaktadır.

Bu rehabilitasyon aletleri üzerinde sırt ve bel ağrılarının tedavisine yönelik uygulanacak egzersizler sayesinde omurga ve eklemlerden eksenel yük kaldırılacak ve omurganın derin kaslarındaki mikro dolaşımı yenileyerek, kasılmalar ve ödemler yok edilecek.

KİNEZİTERAPİ HASTA YORUMU

Bülent Bey / 44 Yaşında
Şikayeti: Şiddetli Bel Ağrısı
“İşim gereği sürekli 9-10 saat ayakta çalışıyorum. Kalıp işleriyle uğraşıyorum. İşim kaynakçılık. En son bu iş yerimden önce bir rahatsızlık geçirmiştim pek önemsemedim. Sigorta hastanesine bel ağrısı şikayeti ile 4-5 kere gitmiştim ilaç tedavisiyle geri gönderildim. En son belimde şiddetli ağrılar, kasıklarımda yanma ve bacağımda ağrılar oluştu. Bacağımı 20 cm den fazla açamıyordum. Kineziterapi’yi bir komşumdan öğrendim ve kendisine ulaşarak buraya geldim. Eşim beni buraya getirdi. Allah razı olsun 8. seansta normale geldim. 9. seansta tamamen toparlandım, ayağa kalktım, normal yaşantıma geri döndüm. On numara. Diyecek hiçbir şeyim yok. Doktoruma ve fizyoterapist arkadaşlara çok teşekkür ederim.”

Tüm hasta yorumları için tıklayın!

Kineziterapi egzersiz yöntemi ve iyileştirici etkileri hakkında daha detaylı bilgi edinmek veya uzman doktorumuzdan randevu talep etmek için (0212) 541 62 60 nolu telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

Web sitemiz üzerinden online randevu almak için tıklayın!

Sorularınız için:

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Uzmanlarımıza Sorun
randevu ve bilgi hattı