BLOG

Buse Koç
13 Yaşında
Öğrenci

Şikayetleri: Sırtta ağrı, eğri durma, yürüyüşte bozukluk.

Daha önceden durumu ailesi tarafından fark edilen Buse son olarak kliniğimize 04/2018 tarihinde başvurdu.

Yapılan muayenesinde sol omuz düşük, sağda kürek kemiği sola göre daha belirgin dışa çıkık, sağ kalça yukarıda ve sağ dizi öne doğru durmakta idi. Eklem hareket açıklığı üst ekstremite tam, nörolojik muayenesi doğaldı. Alt ekstremite bakısında sağda kalça hareket açıklığı son sınırında kısıtlılık mevcuttu. Diz eklemi fleksiyon pozisyonunda duruyordu. Alt ekstremitede nörolojik muayenesi doğaldı.

busekoc1busekoc2busekoc3


İncelenen ön ve arka grafilerinde sırt bölgesinde 40 derece (T7-8) açıklığı sola bakan bel bölgesinde 40 derece (L2-3) açıklığı sağa bakan Skolyoz açıları mevcuttu.

Kineziterapi ile;
Tedavide prensip olarak solunumun düzenlenmesi postürün düzeltilmesi, kas kuvvetlerinin dengesizliğini düzeltmek ve esnekliklerini arttırmak amaçlandı. Sırt ve bel bölgesine hareketlilik kazandırılarak fonksiyonel skolyoz egzersizleri verildi. Segmental Fonksiyonel Egzersizlerle hastamıza vücut segmentlerinin düzgün ve simetrik yerleştirilmesi öğretildi. Sırt, kollar, bel ve bacakların tüm kas gruplarında gövdeyi vertikal pozisyona yaklaştırmak amaçlandı; çünkü bu şekilde hareketliliğin alt omurgalara kadar inmesi sağlanabilir. Strüktürel egzersizlerde eklem ve kas gruplarında yapısal değişiklikler olduğu için skolyoz açılarına göre sırt ve bele ayrı ayrı ve asimetrik egzersizler çalıştırıldı.

Hastamızın ikinci ve dördüncü aylarda kontrol grafileri yinelendi ve Cobb açısı ile takipleri yapıldı.
9. Ayda yapılan dört kürlük tedavi ardından torakal bölgede 29 derece, lomber bölgede 20 derece skolyoz seviyelerine indirgendi.

Aktif tedavi seansları dışında dinlenme, oturma, ayakta dik duruş ve yürüme sırasında hastanın yapması ve yapmaması gereken unsurlar kendisine hekimi ve rehabilitanı tarafından sıklıkla anımsatıldı.

Yrd. Doç. Dr. Nihan KARAGÖZ
Çocuk Skolyoz

RANDEVU VE UZMAN GÖRÜŞÜ ALMAK İÇİN (0212) 541 62 60

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Uzmanlarımıza Sorun