Bel Fıtığının Oluşum Süreci

Kineziterapi tedavi yönteminin neden bu kadar etkili olduğunu anlamak için öncelikle fıtıkların oluşum mekanizmasını inceleyelim. Omurlar arası disk fıtığı, diskin omurlar arası eklemin dışına kabarıklık yapması ile karakterize bir durumdur. Bu durum omurga eklemlerinin yapısında meydana gelen dejeneratif değişiklikler sonucunda gelişir. Söz konusu eklemler kan damarlarından yoksun olduğundan, bunların beslenmesi çevredeki dokuların, yani kasların sağlıklı olmasına bağlıdır.

Omurga eklemlerini çevreleyen kaslar aşırı yüklere maruz olduğunda veya bunun tersi olarak yeteri kadar etkin değil ise bu kaslarda fizyolojik ve yapısal değişimler meydana gelir. Zamanla bu kaslardaki kan dolaşımı bozulur ve sonuç olarak omurga eklemleri olumsuz etkilenir. Omurlar arası kıkırdak zaman içerisinde nemini yitirerek çekilmeye başar, akabinde ise yüzeyinde çatlaklar oluşur. Kıkırdak dokunun kırılan bazı parçacıkları dışa doğru kabarıklık yapabilir ve hastaya çok şiddetli ağrı verebilir.

Doktorlarımız Sorularınızı Cevaplıyor!

Aklınıza takılan ve sayfamızda cevap bulamadığınız tüm sorularınızı sormak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizi arayacaktır.

Uzmanlarımıza Sorun
randevu ve bilgi hattı